• EGZAMINY GIMNAZJALNE 2018

• W tym roku do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 47 uczniów z klasy 3A i 3 B. To prawdziwy maraton zmagań i tak  18 kwietnia uczniowie zmierzyli się z egzaminem z części humanistycznej i językiem polskim, 19 kwietnia z części przyrodniczej i z matematyki, a 20 kwietnia z wybranego przez siebie języka obcego.

Codziennie egzaminy rozpoczynały się o godzinie 9 00  , po pierwszej części trwającej 60 minut następowała przerwa i potem dłuższa część trwająca 90 minut.

W naszym gimnazjum większość wybrała język rosyjski i to tylko na poziomie podstawowym , a niewielu pisało język angielski  na poziomie rozszerzonym. Po zakończonym  egzaminie  wrażenia uczniów były bardzo pozytywne, uważali oni, że pytania były  proste. Najtrudniejsze zadania okazały się z chemii i biologii. Wielu  uczniów zaskoczyło pytanie z historii dotyczące postaci Jeana-Jacquesa Rousseau i zagadnienia umowy społecznej.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018 zostaną ogłoszone 16 czerwca. Punkty będą mieć znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich. Dobry wynik na egzaminie gimnazjalnym 2018 to szansa dostania się  do wybranej szkoły średniej.  Gimnazjalistom życzymy jak najlepszych wyników !

• „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”

• W dniu 10 kwietnia  klasy 4-6 opieką p. Ilony Wysokińskiej, p. Bożeny Jakuszko i p. Elżbiety Artemuk wzięły udział w interaktywnym widowisku telewizyjnym pt. „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”, które odbyło się wsali PSW w Białej Podlaskiej. A dzień później 11 kwietnia w takim samym widowisku uczestniczyły klasy I-III szkoły podstawowej.

Uczniowie  mogli zobaczyć, jak na planie pracuje ekipa filmowa, operator kamery, realizator obrazu, dźwięku i zawodowi aktorzy.

Następnie odważni uczniowie, dzięki otrzymanym biletom szczęścia, mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności z zakresu dykcji, śpiewu czy tańca przed zgromadzoną publicznością

Praca z reżyserem, operatorami kamer i montażystami pozwoliła naszym uczniom poznać kulisy produkcji  telewizyjnych. Uświadomiła, że nie wszystko wygląda tak, jak nam się wydaje. Widownia bawiła się doskonale, żywo reagowała i nagradzała gromkimi brawami odważnych artystów.

Efektem wspólnej pracy będzie teledysk zmontowany i przesłany naszej szkole. Wszyscy z niecierpliwością czekamy, aby jeszcze raz  zobaczyć naszych utalentowanych uczniów i przypomnieć sobie mile spędzony czas.

• POKAZY FIZYCZNE

• W dniu 27   marca do naszej szkoły zawitało dwóch młodych naukowców z „Grupy Zaelektryzowani”, którzy w bardzo interesujący sposób przedstawili uczniom ciekawe doświadczenia z chemii i niecodzienne eksperymenty z fizyki, aby rozbudzić ich ciekawość. Na początku uczniowie poznali sposób na bardzo szybkie napełnienie długiego worka foliowego, zaskoczenie było widać na twarzach zainteresowanych.

Kolejnym doświadczeniem było przedstawienie działania fali uderzeniowej. W bardzo prosty sposób  i za pomocą prostych przedmiotów uczniowie zobaczyli prędkość rozchodzenia się fali uderzeniowej. Następnie przedstawili sposób tworzenia się chmur i ogromny huk wywołany spalaniem gazu. Najwięcej widowiskowe doświadczenie było z ciekłym azotem, który wylewał się naczynie tworząc ogromną białą chmurę, rozchodzącą się po sali. Dużo śmiechu było przy mówieniu na wydychanym helu. Czworo uczniów z sali próbowało śpiewać i mówić po wdychaniu helu z balona. Ich głosy brzmiały niezwykle śmiesznie i piszcząco. Uczniowie podczas pokazów nie mieli czasu na nudę, widać było ogromne zainteresowanie doświadczeniami. Widzowie czynnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania.

Taka forma to wspaniała zabawa i budzenie zainteresowania dzieci eksperymentami i nauką.

• WIELKANOCNY ZAJĄCZEK

• Tradycją w naszej szkole jest kiermasz wielkanocny organizowany przez  nauczycieli i rodziców przedszkolaków i klas I-III. Tym razem  28 marca na korytarzu rozstawione zostały stoły z przedmiotami i ciastami przygotowanymi przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Na kiermaszu można było kupić wspaniałe ozdoby wielkanocne-baranki, zajączki, kurczaczki i pisanki oraz przepyszne ciasta: mazurki, babeczki, serniczki. Właściwie nie potrzeba było dużo czasu, aby to wszystko zniknęło ze stolików.

O godzinie 12 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie w przepięknej dekoracji przedszkolaki przybliżyły całej społeczności szkolnej zwyczaje związane z okresem przedświątecznym. Tak więc dowiedzieli się,  co powinien zawierać koszyczek ze święconką. Chłopcy przebrani w dawne stroje ludowe złożyli świąteczne życzenia i zebrali za to odpowiednie dary. Dzieci przebrane za pisanki, kraszanki, króliczki, kurczaczki opowiedziały o tradycjach kultywowanych podczas Świąt Wielkanocnych, pięknie zaśpiewały piosenki o wiośnie i pisankach. Mali aktorzy  wykazali się ogromnym zaangażowaniem , wyglądali przepięknie i kolorowo. Na zakończenie nie mogło obyć się bez śmingusa-dyngusa, chłopcy nie żałowali wody.

Pani Dyrektor Bożena Konieczka podziękowała wychowawczyniom- Paniom Agnieszce Komorniczak i Grażynie Malczuk za przygotowanie wspaniałego apelu, aktorom za występ, a rodzicom za zaangażowanie się podczas kiermaszu. Złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i miłego odpoczynku.