• NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Z okazji  101. rocznicy  odzyskania  niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Ten dzień to również święto patrona szkoły. Uczniowie przyszli na galowo ubrani, każdy  z kotylionem, również kadra nauczycielska nie zapomniała w tym dniu o kotylionach.

            O godzinie 13 rozpoczęła się uroczystość od odśpiewania Hymnu Narodowego. Potem był konkurs–Odpowiedz nam historio!- w wiedzy dotyczącej dróg Polaków do niepodległości.  Rywalizowały drużyny uczniów z klas-VII i VIII.  Pytania dotyczyły 123 lat niewoli i prób podejmowanych przez nasz naród w walce z zaborcami. Uczniowie wykazali się znajomością tematu – I miejsce zdobyła klasa VIII a ,którą reprezentowali  Michał Buch i Bartek Pawlonka. Pytania i prezentację przygotowała Pani Bożena Jakuszko.

            Każda runda konkursu przeplatana była piosenkami żołnierskimi, które razem ze szkolnym chórem  pod dyrekcją Pana  Andrzeja Maziejuka śpiewali  wszyscy zgromadzeni na sali.

            Salę w barwach narodowych, jak zwykle, udekorowała Pani Anna Panasiuk.

            KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

          • SPRAWDZILI SIĘ W SYMULATORZE DACHOWANIA

          • Uczniowie klasy VII i klas VIII a i b uczestniczyli w niecodziennej lekcji, dotyczącej bezpieczeństwa. Udali się pod budynek Urzędu Gminy, gdzie ustawiony był symulator dachowania. Prowadzący zajęcia instruktor omówił zasady bezpiecznej jazdy, rolę prawidłowego zapinania pasów, przestrzegania przepisów drogowych i wyobraźni na drodze. Ponadto uświadomił uczestnikom, że na drodze nie są sami. Następnie wyjaśnił działanie symulatora i uczniowie mogli poddać się doświadczeniu.

            Po wejściu  do samochodu i odpowiednim zapięciu pasów i jeszcze sprawdzeniu przez instruktora, samochód zaczął wykonywać manewr dachowania. Odczucia i zachowania uczniów były różne, niektórzy potraktowali to bardzo poważnie, a  dla innych była to tylko wolna lekcja. Takie działania mają na celu pokazać, co dzieje się z człowiekiem w trakcie takiego wypadku, jak zachowuje się auto i co dzieje się z ciałem ludzkim podczas dachowania oraz jak działają pasy bezpieczeństwa.

            Ma to przekonać  młodzież do  zdjęcia  nogi z gazu i uruchomieniu wyobraźni, w myśl zasady, że  człowiek najlepiej uczy się na własnych doświadczeniach. Tutaj mogą poczuć, jak wygląda dachowanie, ale w bezpiecznych warunkach.

            Celem takich zajęć jest zwiększenie świadomości młodzieży, aby ograniczyć liczbę wypadków.
             

          • Duża przerwa

          • Dzień  Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej, to dzień wyjątkowy. W szkole z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Bożeny Konieczka, która mówiła  o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Ponadto, podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie,  życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie oraz wręczała nagrody wyróżnionym nauczycielom.  Przedstawiciele Rady Rodziców złożyli nauczycielom najlepsze życzenia i podziękowania za ich wysiłek włożony w kształcenie młodych ludzi. Pani Dyrektor  i Pani Wicedyrektor  otrzymały  bukiety kwiatów.

            Część artystyczną przygotowali uczniowie ze szkolnego koła teatralnego Magia Słów pod kierunkiem Pani Ewy Zając. W humorystyczny sposób przedstawili scenki z dużej przerwy w pokoju nauczycielskim, rozmowy nauczycieli dotyczące ich bieżącej sytuacji, zdobywaniu awansu zawodowego, sytuacji materialnej.  Uczniowie śpiewali piosenki dotyczące zawodu nauczyciela na melodie znanych włoskich piosenek.

            Apel podobał się wszystkim i aktorzy otrzymali duże brawa.

          • Ślubowanie

          • W  dniu 11 października  o  godzinie 12.00 na sali gimnastycznej odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości szkolnych- ślubowanie. Przybyli na nią wszyscy uczniowie szkoły, rodzice i zaproszeni goście. Zgromadzonych na sali serdecznie powitała Pani  Dyrektor Bożena Konieczka , która po przybliżeniu ważności dzisiejszego święta, oddała głos najmłodszym. Pierwszaki, odświętnie ubrani,   aby przekonać wszystkich, że zasługują na miano uczniów, musieli wykazać się różnymi umiejętnościami.  Zdali egzamin znakomicie, wspaniale recytowali wiersze  o szkole, pięknie śpiewali  piosenki. Wykazali się odwagą i zdolnościami. Udowodnili wszystkim, że są gotowi , aby stać się uczniami. Dlatego na salę wprowadzono sztandar i w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Bożena Konieczka  dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Kobylanach " i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Każdy z dumą i przejęciem podchodził do pasowania, aby potem to jeszcze przypieczętować. Po pasowaniu uczniowie otrzymali prezenty od Włodarzy Gminy-plecaki szkolne. Przedstawiciele rodziców podziękowali Pani Dyrektor za przyjęcie ich pociech do grona uczniów, kwiaty otrzymały też wychowawczynie – Ia pani  Stanisława Malczuk i I b pani Ewa Trochimiuk za przygotowanie uczniów do dzisiejszej uroczystości.

            Potem jeszcze pamiątkowe zdjęcia i  przyjęcie w klasach. W końcu trochę ulgi, a tam jeszcze dwie niespodzianki, ich starsi koledzy z klasy II i III obdarowali ich drobnymi prezentami.

            Na tę okazję wspaniałą dekorację wykonała Pani Anna Panasiuk.

            To był wyjątkowy dzień i na pewno na długo pozostanie w pamięci.