• BIBLIOTEKA

•     BIBLIOTEKA

• W szkole biblioteka istnieje od 1946 roku, świadczą o tym zapisy w księgach inwentarzowych. Na początku na stanie biblioteki było kilka, potem kilkanaście książek. Przez cały czas księgozbiór był wzbogacany i powiększany. W chwili obecnej w 2022 roku księgozbiór liczy 10160   książek, materiałów audiowizualnych 548.

W roku 2015 przystąpiliśmy do programu „Książki naszych marzeń”, dzięki   dofinansowaniu w kwocie 1625 zł mogliśmy zakupić do biblioteki 98 nowych pozycji, były to głównie lektury.

W 2018 roku przystąpiliśmy do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego dostalismy 10000 zł dofinansowania na zakup nowości wydawniczych (5000 na szkołę podstawową i 5000 na gimnazjum).  Dzięki przystąpieniu do programu szkoła wzbogaciła się w 535 pozycje książkowe.

W roku 2010 w bibliotece powstało centrum multimedialne- zakupiono 4 komputery i drukarkę, dostępne dzieciom i nauczycieleom.

• NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

• Do Narodowego Programu Czytelnictwa przystąpiliśmy drugi raz i otrzymaliśmy dotację w wysokości 5000zł w kwietniu 2023 roku.

Z tej kwoty zakupiliśmy:

1.  meble do kącika czytelnika w wysokości 2000 złoty. Są to –półka na nowości, stolik dla ucznia, dwa siedziska i biblioteczkę z siedziskiem.
            2. Nagrody książkowe dla uczniów w konkursach czytelniczych w wysokości 500 zł.
            3. Książki dla uczniów klas I-VIII, zgłoszone przez dzieci w ramach ankiety lub skrzynki –książki, które chciałbym, aby były w bibliotece na sumę 2500 złotych

Działania promujące czytelnictwo prowadzone są przez cały rok.

W okresie sprawozdawczym zorganizowaliśmy. Od kwietnia 2023 roku

1. W ramach obchodów Święta Biblioteki Szkolnej z klasą I byliśmy z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobylanach. (maj)

2.. W związku z Dniem Matki i Taty przeprowadziłam konkurs plastyczny „Moja Mama”, „Mój Tata” (maj, czerwiec)

3. W związku z Dniem Matki i Taty przeprowadziłam konkurs literacki „Wiersz dla mojej mamy” (maj, czerwiec)

4. Przeprowadziłam ankietę dla uczniów dotyczącą czytelnictwa dzieci w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach. (kwiecień)

5. Konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I-III Moja ulubiona postać literacka-czerwiec2023

6. Przystąpienie do corocznej akcji Narodowego Czytania – wykonanie gazetki i przygotowanie uczniów do czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

7. 29.09. 2023 r. Dzień Głośnego Czytania

Czytaliśmy:

-W klasach I-III   różne opowiadania z serii -Wielkie czytanie

-W grupach przedszkolnych – „Opowiadania o zwierzętach”

-W klasach IV-VI – baśnie i legendy z naszego regionu

-W klasach VII-VIII- baśnie i legendy z naszego regionu

8.Październik –miesiąc bibliotek szkolnych – w ramach obchodów realizacja projektów.

1.Lokomotywa wierszy Tuwima przybywa… konkurs na najlepiej zaprezentowany wiersz Juliana Tuwima. (inscenizacja wybranego wiersza)

KLASA I: „Zakładka    przyjaciółką    książki –z bohaterem wybranej baśni lub legendy” – konkurs na najładniejszą zakładkę

KLASA   II A: „Czytanie na dywanie" - głośne czytanie baśni polskich- konkurs na wykonanie ilustracji do wybranej baśni”

KLASA III A: Konkurs plastyczny- Moja ulubiona postać literacka poznana w tym roku szkolnym”.

9.Szkolny konkurs recytatorski „Nic dwa razy się nie zdarza” wierszy Wisławy Szymborskiej skierowany do uczniów klas IV-VIII

10.Konkurs Poezji Patriotycznej „Strofy dla mojej Ojczyzny…” w szkole podstawowej, a mini maraton poezji patriotycznej w przedszkolu.

11.Grudzień- konkurs na opowiadanie „Magia Świąt Bożego Narodzenia” skierowany do uczniów klas IV-VIII.

12.Wielki bal u Smerfetki –przygotowanie i organizacja balu przebierańców dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III.

• NOWOŚCI ZAKUPIONE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

• KĄCIK CZYTELNIKA