Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 15.03.2018 r. do 15.11.2018r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkoła młodych patriotów w sposób następujący:
Zadanie 1.
Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.
W dniu 27 września 2018r. na lekcji języka polskiego w klasie IIIB gimnazjum odbyło się konserwatorium zatytułowane ,,Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”
Rozpoczęło się ono odśpiewaniem hymnu narodowego w postawie stojącej. Następnie nauczycielka języka polskiego, Pani Ewa Zając, zapoznała uczniów z historią symboli narodowych, korzystając z interaktywnej pomocy naukowej. Moderator konserwatorium zadał uczestnikom pytanie ,,Co oznacza bycie patriotą?”. Rozpoczęło to gorącą dyskusję, w której uczniowie brali czynny udział. Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że współczesny patriotyzm polega przede wszystkim na byciu dobrym człowiekiem i obywatelem, kultywowaniu pamięci o bohaterach narodowych, trosce o środowisko. Zaznaczyli również, że niezbędne są małe, proste gesty będące świadectwem szacunku dla ojczyzny, jak przyjmowanie odpowiedniej postawy podczas hymnu, posługiwanie się prawidłowo językiem polskim, wywieszanie flagi i obchodzenie świąt narodowych. W drugiej części konserwatorium została przedstawiona prezentacja multimedialna( przygotowana przez Patrycję Sawczuk), w której młodzież usłyszała wiele cennych myśli skłaniających do przemyśleń i głębszej refleksji. Wszystkie stwierdzenia wypowiedziane przez uczniów zostały zapisane na plakacie, który powieszono w sali. Wykonaniem plakatu zajęła się Patrycja Sawczuk, która jest również gospodarzem klasy.
Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze z zachowaniem kultury osobistej i prawa do własnego zdania. Przebieg konserwatorium został uwieczniony na zdjęciach , które robiła Magdalena Tarasiuk wraz z Maciejem Szymankiem. Za wykonanie zadania odpowiedzialna była Pani Ewa Zając.
Zadanie 2.
Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Sprawozdanie z konkursu na plakat pt.: „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach
W ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” wśród uczniów został ogłoszony konkurs na plakat pt.: „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Konkurs przeprowadzono w maju 2018 roku. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VII, którzy mogli zgłaszać swoje prace do końca miesiąca. Na konkurs wpłynęło 37 prac. Podczas eliminacji wyróżnionych zostało 20 prac.
Celem głównym konkursu było promowanie idei niepodległości, a także zainteresowanie młodego pokolenia tematyką historyczną. Pozwolił on również na zaobserwowanie, w jaki sposób jest rozumiana i odbierana niepodległość przez młode pokolenie. Zadanie znalazło duże zainteresowanie wśród uczniów i wyzwoliło w nich duszę artystów, o czym świadczy zaangażowanie i pomysłowość wykonanych prac.
Prace wyróżnione będą zaprezentowane w przyszłym roku szkolnym w listopadzie, na wystawie w holu głównym placówki, podczas szkolnych obchodów dnia 11 listopada. W założeniu wystawa ta ma upamiętnić setną rocznicę odzyskania w 1918 roku niepodległości przez Polskę.
Szkoła odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu postaw wychowanków. Konkurs był jedną z form pożytecznego spędzania czasu wolnego połączonego z zaangażowaniem w pielęgnowanie postawy patriotycznej i utożsamiania z własnym narodem. Za zadanie odpowiedzialna była Pani Anna Panasiuk.
Zadanie 3.
Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.
W dniach 11-13 września 2018 roku 2 uczennice klasy VIII i 2 uczennice klasy 3 gimnazjum, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili sondaż- ankietę wśród uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańcach Kobylan. Zadano 3 pytania 60 osobom.
Każdy z ankietowanych musiał odpowiedzieć na 3 pytania:
- Czym dla Pana/Pani jest patriotyzm?
- Jak rozumie Pan/Pani pojęcie patriotyzmu lokalnego?
- Czy uważasz siebie za patriotę?
Wśród udzielonych odpowiedzi najwięcej problemów sprawiła odpowiedź na pytanie 2. Część ankietowanych udzieliła odpowiedzi- nie wiem. Pozostali odpowiadali bardzo różnie, np.: że jest to obchodzenie świąt narodowych, wywieszanie flagi, wzięcie udziału w przemarszu niepodległościowym w swojej miejscowości. Inni wskazywali na dbanie o środowisko, przynależność do lokalnych organizacji, np. OSP, harcerstwo; udział w uroczystościach lokalnych, dbanie o miejsce, w którym się mieszka, to również mój głos w wyborach, dbanie o miejsca pamięci.
Z odpowiedzią na pytanie 1 nie było problemu , wszyscy uczestnicy udzielili prawidłowej odpowiedzi. Najczęściej pojawiającą się była odpowiedź- to miłość i szacunek do ojczyzny, tolerancja wobec drugiego człowieka, walka za ojczyznę, a nawet oddanie za Nią życia, szacunek do tradycji i symboli narodowych, czczenie pamięci poległych, mówienie o historii Polski, uczestniczenie w świętach narodowych.
Odpowiedź na pytanie 3 sprawiła najmniej problemów. Wszystkie odpowiedzi, poza jedną, były twierdzące, wszyscy uważają się za patriotów. Za zadanie odpowiedzialny był Pan Adrian Tokarski-opiekun Samorządu Uczniowskiego.
Zadanie 4.
Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.
Konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm” realizowany w ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” skierowany był do uczniów klas V-VII szkoły podstawowej. Uczniowie zostali wcześniej poinformowani o tematyce konkursu oraz zakresie chronologicznym. Konkurs został przeprowadzony 20 czerwca 2018 r. Dyplomy i wyróżnienia najlepszym zostaną wręczone podczas uroczystości z okazji dnia patrona szkoły. Odpowiedzialnym za to zadanie był pan Piotr Chaber
Zadanie 5.
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.
To już 6 edycja naszego szkolnego konkursu.
Konkurs został ogłoszony dnia 29.10.2018r. w trzech kategoriach wiekowych: kl.I-III szkoły podstawowej; IV-VI Szkoły podstawowej; VII,VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.
Z każdej klasy do konkursu mogło przystąpić dwóch uczniów. Eliminacje klasowe przeprowadzili i reprezentantów wyłonili nauczyciele poloniści.
Dnia 8 listopada 2018 roku przesłuchano 20 uczestników.
Z klas I-III szkoły podstawowej do konkursu przystąpiło 9 uczestników.
Komisja konkursowa w składzie: pani Ewa Zając, Anna Kowaluk przesłuchała uczestników i po burzliwej naradzie wyłoniono zwycięzców.
Dyplomy laureatom i wyróżnienia zostały wręczone przez Panią Dyrektor Bożenę Konieczka na apelu dnia 09 listopada 2018 roku. Uczniowie wystąpili również na wieczornicy pieśni i poezji patriotycznej przygotowanej dla społeczności lokalnej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nasi najmłodsi również mogli wykazać się recytacją wierszy w Mini Maratonie Przedszkolaka Poezji Patriotycznej. Odpowiedzianą za to zadanie była Pani Anna Kowaluk.
Zadanie 6.
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.
Szkolny konkurs Pieśni Patriotycznych również odbywa się cyklicznie. Organizuje go Pan Andrzej Maziejuk, nauczyciel muzyki. Konkurs obejmuje dwie kategorie klasy I-III i klasy starsze. W dniu 08.11.2018 r. odbyło się przesłuchanie uczestników i wyłoniono zwycięzców. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali na Wieczornicy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Zadanie 7:
Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.
W ramach realizacji kolejnego zadania projektu Szkoła Młodych Patriotów powstał Kodeks Postaw Patriotycznych Uczniów Szkoły w Kobylanach.
Na lekcjach wychowawczych uczniowie pod kierunkiem wychowawców pracowali nad stworzeniem kodeksu. Prace poszczególnych klas zebrała Pani Bożena Jakuszko i wspólnie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego powstał uporządkowany KODEKS POSTAW PATRIOTYCZNYCH, który zawisł na holu. Koordynatorem tego zadania była pani Bożena Jakuszko
Szkoła Podstawowa im.Orła Białego
w Kobylanach Dyrektor szkoły
mgr Bożena Konieczka