• KONCERT ZESPOŁU „ ORKIESTRA DNI NASZYCH”

          • W dniu 01 lutego do naszej szkoły zawitali członkowie zespołu „Orkiestra Dni Naszych”. W tym dniu zaprezentowali dwa koncerty profilaktyczne skierowane do  uczniów z klas 0 -V –„Piosenki Ekodzieci” i VI-VIII,  gimnazjum pt. „Bunt okresu dojrzewania- jak przeżyć?”.

            Artyści łatwo nawiązali kontakt z publicznością, prowadzący Jurek Kobyliński opowiadał młodzieży o różnych sytuacjach z życia własnego i swoich przyjaciół, przestrzegał przed niewłaściwym zachowaniem, agresją słowną, wulgarnymi odzywkami, stawianiu  na swoim, aż do bardziej drastycznych zachowań jakimi są: pierwsze inicjacje seksualne, późne powroty do domu, próbowanie różnych używek typu: papierosy, narkotyki, alkohol. Młody człowiek jest bardzo podatny na wpływy rówieśników, wzorce propagowane w mediach, brutalne gry komputerowe. Za wszelką cenę chce  zaimponować innym i wzbudzić  respekt wśród kolegów. Często gubi się we współczesnym świecie, popełnia błędy. Tematyka była niełatwa, dlatego muzycy często śpiewali piosenki, zarówno własne kompozycje, jak i znane utwory muzyki światowej, między innymi  „Yesterday” zespołu The Beatles. Mówili, że młody człowiek w swoim życiu powinien mieć pasje i hobby, uprawiać sport i nie mieć czasu na nudę.

            Drugi koncert skierowany był do dzieci młodszych. Zarówno prowadzący jak i dzieci świetnie bawili się. Sprawy ekologii są znane już najmłodszym, dzieci wiedzą, że należy segregować śmieci, wiedzą o smogu. Uczniowie chętnie słuchali i angażowali się podczas występów- głośno odpowiadali, razem śpiewali. Poruszane były też problemy prawidłowego odżywiania, szczególnie jedzenia owoców i warzyw, w których występują magiczne składniki, jakimi są witaminy. Najlepiej odzwierciedlała to piosenka „Witaminowy blues”. Na koniec wszystkie dzieci przyznały, że mądre dzieci dbają o zdrowie, jedzą owoce i warzywa oraz segregują śmieci.

          • PEJZAŻE MUZYKI POLSKIEJ W 100. ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI

          • Zespół Muzyczny „Limbos” gości w naszej szkole przynajmniej raz w roku. Zawsze jest to wspaniała lekcja muzyki na żywo. Tym razem odbył się 23 stycznia 2019 r.

            Koncert jak zwykle w bardzo interesujący i elegancki sposób prowadził pan Wiesław Miadziółko.

            Program podzielony był na dwie części. W pierwszej części muzycy zaprezentowali utwory w wersji instrumentalnej. Usłyszeliśmy między innymi : marsz „Warszawianka”, „Mazurek F-dur” F. Chopina, „Polonez” z filmu pt. „Pan Tadeusz”, „Już nie zapomnisz mnie” z filmu pt. „Zapomniana Melodia”, „Czarne chmury” – muzykę filmową. Potem wiązankę tradycyjnych melodii polskich z repertuaru zespołów pieśni i tańca: Mazowsze: „Kukułeczka kuka”, „Ej przeleciał ptaszek”, „Łowiczanka jestem” oraz  Śląsk: „Gdybym to ja miała”, „Karlik”, „Karolinka”.

            W drugiej części, gdy na scenie pojawił się wokalista pan Leszek Kowalik, mogliśmy wysłuchać znane polskie pieśni żołnierskie: „My pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani malowane dzieci”, „Niepodległa niepokorna”.

            Opis: Podobny obraz Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w czasie trwania koncertu, klaskali, śpiewali,  kołysali  się w rytm muzyki.

            Na zakończenie, jak zwykle były gromkie brawa, aby podziękować artystom.

          • Ostrzeżenie przed hazardem

          • W dniu 10.01.2019 roku  uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum mieli spotkanie z grupą funkcjonariuszy Służby Celnej  dotyczące hazardu  w ramach kampanii "Nie daj się uzależnić od hazardu". Celem spotkania było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z uzależnieniem od hazardu.

            Funkcjonariusze zwrócili uwagę na gry na automatach oraz gry on-line, które wydają się błahą rozrywką, jednej strony przyjemną i pozwalającą na oderwanie się od rzeczywistości, a z drugiej prowadzą do uzależnień.

            Przedstawili uczniom prezentacje dotyczące problemu

          • TRADYCJE BOŻONARODZENIEOWE

          • Grudzień jest miesiącem, w którym w naszej szkole dzieje się bardzo dużo. Już 6 grudnia klasy przedszkolne i młodsze szkoły podstawowej  odwiedził najbardziej oczekiwany gość Mikołaj, który przybył z ogromnym  workiem pełnym prezentów. Oj był to dzień pełen emocji i radości.

            W dniu 18 grudnia klasa 0c pod kierunkiem pani Stanisławy Malczuk zaprezentowała jasełka, które przybliżyły radosną atmosferę zbliżających się świąt, a dopełniły ją przepięknie wykonane przez dzieci kolędy. Na korytarzu można było kupić na kiermaszu świątecznym ozdoby choinkowe i przeróżne ciasta i ciasteczka. W tym roku świąteczny kiermasz zorganizowała 44 drużyna harcerska i przedszkolaki z grupy 0c wraz z rodzicami.

            W dniu 19 grudnia duża grupa reprezentowała szkołę podczas XIX przeglądu  „Już gwiazdeczka się kolebie” w Szkole Podstawowej nr 2 w Terespolu. Przegląd skierowany był do  uczniów  szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Terespol, odbył się 19 grudnia 2018 roku. I tym roku  talent i pomysłowość naszych uczniów zostały docenione i zdobyliśmy nagrody:

            Grupy obrzędowe klas I-III:

            II miejsce zajęli uczniowie klasy III przygotowywani przez panie: Ewę Trochimiuk i Joannę Weres przedstawiając jasełka pt: „Szopka Polonijna”.

            Grupy obrzędowe klas IV-VI:

            II miejsce zajęli uczniowie klasy IV przygotowywani przez panią  Ewę Zając za jasełka „Anioł Gabriel nie chce zwiastować”.

            Soliści śpiewający kolędy i pastorałki, kl. I-III:

            II miejsce zajęła  Martyna Nikoniuk uczennica klasy II  za wykonanie kolędy „ Hej, w dzień narodzenia”

            Soliści śpiewający kolędy i pastorałki, kl. IV-VI:

            IV miejsce zajęła uczennica klasy IV Zuzanna Sokólska za wykonanie kolędy

            Szopki betlejemskie

            I miejsce zajęła Martyna Czuchraj uczennica klasy I, która okazała się w tej kategorii bezkonkurencyjna.

          • TEATRALNE MIKOŁAJKI

          •  

            W dniu 5 grudnia 2018 roku dzieci z naszej szkoły pod opieką pań: A. Zaręby, B. Rydz, J. Szydło odwiedziły Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Odbyły się tam XXI Mikołajki Teatralne dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. W programie oprócz musicalu opartego na powieści Jana Brzechwy – Akademia Pana Kleksa, nie zabrakło także spotkania ze Świętym Mikołajem. Wspaniałą zabawę i atmosferę stworzyły:  Dance Academy Studio, Zespół Wokalny Chwilka, Teatr Fiu-Fiu, Teatr Antidotum. To był udany wyjazd J

             

          • SUKCES PAWŁA

          • W roku szkolnym 2018/19 województwo lubelskie realizuje program stypendialny - „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2019”. Skierowany jest on do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,  mających świetne wyniki z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki.

            W ramach tego programu stypendia  przyznano 511 uczniom szkół podstawowych średnich i gimnazjów. Dnia 11 grudnia 2018 r. w Centrum Spotkania Kultur, stypendia i listy gratulacyjne od Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego odebrali uczniowie z najwyższą średnią ocen w ciągu roku i laureaci olimpiad. Wśród nich znalazł się uczeń klasy VIII Paweł Wakuluk, który co miesiąc będzie dostawał finansowe wsparcie. Paweł…GRATULUJEMY
             

          • Kapsuła z dinozaurami

          •  

            4 grudnia 2018 r. zawitało do naszej szkoły Mobilne Planetarium Jupiter. W sali nr 13 pojawiła się ogromna kopuła. Pani prowadząca zaprosiła dzieci do środka, wyjaśniła zasady prelekcji. Po wygodnym usadowieniu się dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, zobaczyły ruch planet, a to wszystko na podstawie  bajki o małej Gwiazdce. Obejrzały również film o życiu dinozaurów z efektem 3D.

            Dzieciom podobało się wszystko, forma pokazu, sposób, a samo leżenie na materacach pod rozgwieżdżoną kopułą było niesamowitą frajdą.

          • KONCERT MIKOŁAJKOWY

          • Prawie 50 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w koncercie edukacyjnym w dniu 30.11.2018 r. w hali Torwar w Warszawie zorganizowanym przez Fundację Prometeusz. Fundacja ta  od lat zajmuje się propagowaniem i nauczaniem udzielania pierwszej pomocy, dlatego podczas koncertu obejrzeli konkurs medyczny oraz prezentację zasad udzielania pierwszej pomocy. Taka forma jest jednym ze sposobów, aby przybliżyć młodzieży temat udzielania pierwszej pomocy i zachęcić do pogłębiania  wiedzy.

            W tym roku kampanię poparli i  na scenie wystąpili: Filip Lato, Marta Gałuszewska, Zouzy, Baranovski,4Dreamers oraz iluzjonista Maciej Pol.

            Na zakończenie jak zwykle mogliśmy podziwiać wspaniały pokaz laserowy.

          • „Tolerancja i szacunek to mój wizerunek” – spotkanie z Chorążym Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej

          • W dniu  26 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania z paraolimpijczykiem  Kamilem  Rosiakiem - niepełnosprawnym biathlonistą i biegaczem narciarskim, srebrnym medalistą mistrzostw świata, Chorążym Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej. Sportowiec opowiadał o ciężkiej codziennej pracy, o niepoddawaniu się, o walce o każdy kolejny dzień, aby osiągnąć sukces. Nie miał czasu na rozczulanie się nad sobą, jak mówił, taka postawa nie prowadzi donikąd. Ciężka praca, wiara w siebie, to najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu. Rozmowy ze  sportowcem były doskonałą lekcją odnajdywania wiary w siebie i lekcją szacunku do osób niepełnosprawnych. Pan Kamil to niezwykle skromny człowiek, przedstawiając swoje świadectwo, wskazuje  drogę młodzieży do realizacji swoich marzeń i ucieczki przed różnymi używkami.

            Pytany o swoją niepełnosprawność –odpowiada „W życiu codziennym nie zwracam uwagi na ograniczenia i trudności. Staram się normalnie żyć, jak każdy człowiek”.

            Dużo frajdy dała uczniom możliwość  zobaczenia i trzymania karabinku, podstawowego sprzętu sportowca. Jak się okazało nie jest to takie łatwe, gdyż waży on prawie 5 kg i posługiwanie się nim wymaga ogromnej wprawy  i siły.

          • MODA NA ODBLASKI

          • Pierwszy raz nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Moda na odblaski”. Drużyna składająca się z przedstawicieli z różnych klas reprezentowała szkołę w dniu 23 listopada w Ciciborze Dużym podczas  finału  powiatowego  konkursu „Moda na odblaski”. Uczestniczyły w nim 23 drużyny z naszego powiatu. Niestety tym razem nie udało się nam przejść do kolejnego etapu, ale zobaczcie sami, jakie fajne mieli przebrania.

          • Warsztaty tkackie

          • 14  listopada w ramach projektu „Nadbużańskie perebory” odbyły się w naszej szkole warsztaty tkackie przeprowadzone przez Panie z Nadbużańskiego Uniwersytetu  Ludowego w Husince: panią Bożennę Pawlina Maksymiuk, Agnieszkę  Demidowicz i Jolantę Zając.

            Zadaniem warsztatów było zapoznanie i upowszechnienie wśród uczniów szkół podstawowych znajdujących się na Południowym Podlasiu, tradycyjnego tkactwa ze szczególnym uwzględnieniem perebora, jako elementu charakterystycznego dla regionu, zagrożonego całkowitym zapomnieniem. Związane jest z ochroną umiejętności tkania perebora, wpisanej na Krajową  Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w roku 2016 na wniosek Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego.

            Na warsztatach dzieci zapoznały  się z podstawowymi terminami i urządzeniami tkackimi z ich budową, dawnymi i współczesnymi sposobami tkania, zasadami działania ludowego krosna tkackiego, przygotowania i zakładania osnowy, poznały podstawowe sploty tkackie. Obejrzeli wystawę prac wykonanych przez panie prowadzące. Mieli możliwość poznać etapy procesu tkania pereborów jedno i dwustronnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie mieli okazję spróbować własnoręcznie utkać makatkę na nieco mniejszych i łatwiejszych w obsłudze krosnach. Mimo mozolnej pracy wymagającej wiele cierpliwości, niektórym udało się wykonać to zadanie doskonale.

             

          • Sprawozdanie z Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów”

          •                                                           

                        Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 15.03.2018 r. do 15.11.2018r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkoła młodych patriotów w sposób następujący:

            Zadanie 1.

            Przeprowadzenie konwersatoriów pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”.

            W dniu 27 września 2018r. na lekcji języka polskiego  w klasie IIIB gimnazjum odbyło się konserwatorium zatytułowane ,,Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”

            Rozpoczęło się ono odśpiewaniem  hymnu narodowego w postawie stojącej. Następnie nauczycielka języka polskiego, Pani Ewa Zając, zapoznała uczniów z historią symboli narodowych, korzystając z interaktywnej pomocy naukowej. Moderator konserwatorium zadał uczestnikom pytanie ,,Co oznacza bycie patriotą?”. Rozpoczęło to gorącą dyskusję, w której uczniowie brali czynny udział. Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że współczesny patriotyzm polega przede wszystkim na byciu dobrym człowiekiem i obywatelem, kultywowaniu pamięci o bohaterach narodowych, trosce o środowisko. Zaznaczyli również, że niezbędne są małe, proste gesty będące świadectwem szacunku dla ojczyzny, jak przyjmowanie odpowiedniej postawy podczas hymnu, posługiwanie się prawidłowo językiem polskim, wywieszanie flagi i obchodzenie świąt narodowych. W drugiej części konserwatorium została przedstawiona prezentacja multimedialna( przygotowana przez Patrycję Sawczuk), w której młodzież usłyszała wiele cennych myśli skłaniających  do przemyśleń i głębszej refleksji. Wszystkie stwierdzenia wypowiedziane przez uczniów zostały zapisane na plakacie, który powieszono w sali. Wykonaniem plakatu zajęła się Patrycja Sawczuk, która jest również gospodarzem klasy.

            Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze z zachowaniem kultury osobistej i prawa do własnego zdania. Przebieg konserwatorium został uwieczniony na zdjęciach , które robiła Magdalena Tarasiuk wraz z Maciejem Szymankiem. Za wykonanie zadania odpowiedzialna była Pani Ewa Zając.

             

            Zadanie 2.

            Przygotowanie plakatu „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

             Sprawozdanie  z konkursu na plakat pt.: „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kobylanach

            W ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” wśród uczniów został ogłoszony konkurs na plakat pt.: „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Konkurs przeprowadzono w maju 2018 roku. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VII, którzy mogli zgłaszać swoje prace do końca miesiąca. Na konkurs wpłynęło 37 prac.              Podczas eliminacji wyróżnionych zostało 20 prac.

            Celem głównym konkursu było promowanie idei niepodległości, a także zainteresowanie młodego pokolenia tematyką historyczną. Pozwolił on również na zaobserwowanie, w jaki sposób jest rozumiana i odbierana niepodległość przez młode pokolenie. Zadanie znalazło duże zainteresowanie wśród uczniów i wyzwoliło w nich duszę artystów, o czym świadczy zaangażowanie i pomysłowość wykonanych prac.

            Prace wyróżnione będą zaprezentowane w przyszłym roku szkolnym w listopadzie,  na wystawie w holu głównym placówki, podczas szkolnych obchodów dnia 11 listopada.          W założeniu wystawa ta ma upamiętnić setną rocznicę odzyskania w 1918 roku niepodległości przez Polskę.

            Szkoła odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu postaw wychowanków. Konkurs był jedną z form pożytecznego spędzania czasu wolnego połączonego z zaangażowaniem      w pielęgnowanie postawy patriotycznej i utożsamiania z własnym narodem. Za zadanie odpowiedzialna była Pani Anna Panasiuk.

             

            Zadanie 3.

            Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

            W dniach  11-13 września 2018 roku 2 uczennice klasy VIII i 2 uczennice klasy  3 gimnazjum, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  przeprowadzili sondaż- ankietę wśród uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańcach  Kobylan. Zadano  3 pytania 60 osobom.

            Każdy z ankietowanych musiał odpowiedzieć na 3 pytania:

            1. Czym dla Pana/Pani jest patriotyzm?
            2. Jak rozumie Pan/Pani pojęcie patriotyzmu lokalnego?
            3. Czy  uważasz siebie za patriotę?

             

            Wśród udzielonych odpowiedzi  najwięcej problemów sprawiła odpowiedź na pytanie 2. Część ankietowanych  udzieliła odpowiedzi- nie wiem. Pozostali odpowiadali bardzo różnie,  np.:  że jest to obchodzenie świąt narodowych, wywieszanie flagi, wzięcie udziału w przemarszu niepodległościowym w swojej miejscowości. Inni wskazywali na dbanie o środowisko, przynależność do lokalnych organizacji, np. OSP, harcerstwo; udział w uroczystościach lokalnych, dbanie  o miejsce, w którym się mieszka, to również mój głos w wyborach, dbanie o miejsca pamięci.

            Z odpowiedzią na pytanie 1 nie było problemu , wszyscy uczestnicy udzielili prawidłowej odpowiedzi. Najczęściej pojawiającą się była odpowiedź- to miłość i szacunek do ojczyzny, tolerancja wobec drugiego człowieka, walka za ojczyznę, a nawet oddanie za Nią życia, szacunek do tradycji i symboli narodowych, czczenie pamięci poległych, mówienie o historii Polski, uczestniczenie w świętach narodowych.

            Odpowiedź na pytanie 3 sprawiła najmniej problemów. Wszystkie odpowiedzi, poza jedną, były twierdzące, wszyscy uważają się za patriotów. Za zadanie odpowiedzialny był Pan Adrian Tokarski-opiekun Samorządu Uczniowskiego.

             

             

            Zadanie 4.

            Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm”.

            Konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm” realizowany w ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów” skierowany był do uczniów klas V-VII  szkoły podstawowej. Uczniowie  zostali wcześniej poinformowani o tematyce konkursu oraz zakresie chronologicznym. Konkurs został przeprowadzony 20 czerwca 2018 r. Dyplomy i wyróżnienia najlepszym zostaną wręczone podczas uroczystości z okazji dnia patrona szkoły. Odpowiedzialnym za to zadanie był pan Piotr Chaber

             

            Zadanie 5.

            Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej.

            To  już 6 edycja naszego szkolnego konkursu.

            Konkurs został ogłoszony dnia 29.10.2018r. w trzech  kategoriach wiekowych: kl.I-III szkoły podstawowej; IV-VI Szkoły podstawowej; VII,VIII szkoły podstawowej  i III gimnazjum.

            Z każdej klasy do konkursu mogło przystąpić dwóch uczniów. Eliminacje klasowe przeprowadzili  i reprezentantów wyłonili nauczyciele poloniści.

            Dnia 8 listopada 2018  roku przesłuchano  20  uczestników.

            Z klas I-III szkoły podstawowej do konkursu przystąpiło 9  uczestników.

            Komisja konkursowa w składzie: pani Ewa Zając, Anna Kowaluk przesłuchała uczestników i po burzliwej naradzie wyłoniono zwycięzców.

            Dyplomy laureatom i wyróżnienia zostały wręczone przez Panią Dyrektor Bożenę Konieczka na apelu dnia 09 listopada 2018 roku. Uczniowie wystąpili również na wieczornicy pieśni i poezji patriotycznej przygotowanej dla społeczności lokalnej z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Nasi najmłodsi również mogli wykazać się recytacją wierszy w Mini Maratonie Przedszkolaka Poezji Patriotycznej. Odpowiedzianą za to zadanie była Pani Anna Kowaluk.

             

            Zadanie 6.

            Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych.

            Szkolny konkurs Pieśni Patriotycznych również odbywa się cyklicznie. Organizuje go Pan Andrzej Maziejuk, nauczyciel muzyki. Konkurs obejmuje dwie kategorie klasy I-III i klasy starsze. W dniu 08.11.2018 r. odbyło się przesłuchanie uczestników i wyłoniono zwycięzców. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali na Wieczornicy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

             

            Zadanie 7:

            Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

            W ramach realizacji kolejnego zadania projektu Szkoła Młodych Patriotów powstał Kodeks Postaw Patriotycznych Uczniów Szkoły w Kobylanach.

            Na lekcjach wychowawczych uczniowie pod kierunkiem wychowawców pracowali nad stworzeniem kodeksu. Prace poszczególnych klas zebrała Pani Bożena Jakuszko i wspólnie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego powstał uporządkowany   KODEKS POSTAW PATRIOTYCZNYCH, który zawisł na holu. Koordynatorem tego zadania była pani Bożena Jakuszko

             

            Szkoła Podstawowa im.Orła Białego

             w Kobylanach                                                          Dyrektor szkoły

                                                                                             mgr Bożena Konieczka

                            

          • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          • 11 listopada 2018 przypada 100.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole 11 listopada jest również dniem naszego patrona, dlatego obchodzimy to święto bardzo uroczyście. Już od rana 9 listopada dało się zauważyć  świąteczny nastrój, uczniowie tego dnia przyszli ubrani na galowo z przypiętymi  kotylionami w barwach narodowych. Przed szkołą pojawiły się flagi. O godzinie 11 wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, najmłodsi oprócz kotylionów mieli w rękach chorągiewki Polski. Wszystkich serdecznie powitała Pani Dyrektor Bożena Konieczka, która przedstawiła  cel spotkania. Dokładnie o godzinie 1111 po komendzie baczność cała szkoła zaśpiewała 4 zwrotki naszego Hymnu Narodowego w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” , w  której wzięło udział ponad 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce oraz w 91 szkołach polonijnych z całego świata. Następnie podsumowano i ogłoszono zwycięzców VI Szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej, Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, Pani Dyrektor wręczyła najlepszym nagrody, a wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Laureaci zaprezentowali swoje utwory  przed całą społecznością szkolną. Po krótkiej przerwie  zespół Białe Anioły pod opieką Panów: Rafała Barszczewskiego i Artura Chomiuka  przedstawił montaż słowno-muzyczny „Drogi do wolności”.  Podczas przedstawienia wysłuchaliśmy wierszy patriotycznych, pieśni o tematyce niepodległej przeplatane  fragmentami  filmów, pokazem zdjęć, a w tle wspaniała  muzyka Chopina, Ogińskiego. Artyści otrzymali duże brawa świadczące o tym, że bardzo podobał się publiczności.

            Również nasi najmłodsi uczcili to święto, uczestniczyli w Mini Maratonie poezji patriotycznej do którego przygotowywali się wspólnie z wychowawczyniami. Za piękną recytację wierszy o Polsce, barwach narodowych przedszkolaki z rąk Pani Dyrektor otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            O godzinie 1600taki sam program zaprezentowano rodzicom i społeczności lokalnej podczas Wieczornicy Patriotycznej,  oprócz tego szkolny zespół muzyczny  i chór szkolny pod kierunkiem Pana Andrzeja Maziejuka  wystąpili ze śpiewem pieśni patriotycznych, do którego przyłączyli się wszyscy zgromadzeni na sali.

            To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.

          • Zajęcia terenowe w Neplach

          • Członkowie Koła Przyrodniczego - uczniowie klasy czwartej 18 października udali się na zajęcia terenowe do Nepli. Uczestnicy zajęć przemierzyli ścieżkę przyrodniczą „Szwajcaria Podlaska” w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”. Ścieżka przyrodnicza wiedzie przez tereny o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Ważnym elementem edukacyjnym ścieżki są rozmieszczone na jej trasie tablice informacyjne. Dały one możliwość lepszego poznania fauny i flory rezerwatu. Uczniowie dowiedzieli się o zwierzętach żyjących w parku m.in. wydrach, żółwiach błotnych, wiewiórkach, zaskrońcach, bobrach. Mieli możliwość zobaczenia śladów działalności bobra i ich siedliska tzw. żeremia. Jesienny malowniczy krajobraz sprzyjał rozpoznawaniu gatunków drzew, ich liści, owoców. Na konkretach dzieci poznały  formy ochrony przyrody takie jak: park krajobrazowy, rezerwat przyrody, pomnik przyrody, ochrona gatunkowa. Dużą ciekawość wzbudził pomnik przyrody  majestatyczna topola biała. Przypomniane zostały zasady zachowania na terenie obszarów chronionych. Położenie ścieżki w dolinach rzek Bugu i Krzny dało możliwość realizacji zagadnień z hydrologii np. ujście rzeki, koryto, meander, dolina rzeczna, starorzecze. Dodatkowo tematykę zagadnień wodnych połączono z roślinnością i światem zwierząt wodnych. Dużą atrakcją zajęć była możliwość grzybobrania kani i opieniek. Ścieżka ma też wyjątkowo piękne punkty widokowe, położone na skarpach z widokiem na rzekę Bug, lasy łęgowe, szuwary itp. Dzieci mogły zobaczyć i poznać proces tworzenia się wąwozu. Podczas zajęć uczestnicy rozwijali swoje zainteresowania nie tyko przyrodnicze, ale też fotograficzne  i filmowe. Wędrówka pozwoliła na bliski kontakt z przyrodą i zatrzymanie się w tak szybko biegnącym świecie. Nauczyciel mógł lepiej poznać swoich uczniów, a uczniowie nawiązać bardziej przyjacielskie stosunki miedzy sobą. Zajęcia pobudziły ciekawość uczniów, dały możliwość zadawania pytań. Taka forma zajęć pozwoliła im lepiej poznać zależności między człowiekiem a przyrodą, a także wyjątkowość swojej Małej Ojczyzny. Zajęcia zakończone zostały przy atrakcji historycznej czołgu. Mimo dość długiej trasy ok. 6 kilometrów wszyscy wrócili z zajęć bardzo zadowoleni. To było bardzo udane popołudnie.

          • SPOTKANIE Z PISARKĄ PANIĄ EWĄ NOWAK

          • Na to spotkanie miłośniczki prozy Pani Ewy Nowak czekały już od dłuższego czasu, gdyż było wiadomo, że odwiedzi naszą szkołę. W dniu 16 października przed godziną 9, w drzwiach szkoły pojawiła się skromna Pani, niezwykle miła i uśmiechnięta –to była Pani Ewa Nowak. Na sali gimnastycznej czekali  już na nią uczniowie z klas VI-VIII szkoły podstawowej. Pisarkę powitała i przedstawiła Pani Anna Kowaluk, potem już uczniowie „zostali zaczarowani” przez naszego gościa. Na początku Pani Ewa opowiedziała o sobie, swojej rodzinie, zamiłowaniach. Dużo uwagi poświeciła swojemu dzieciństwu i młodości, gdzie spotykały ją nie tylko dobre, ale i złe wydarzenia, i to właśnie dzięki nim nie ma problemów ze stworzeniem postaci o określonych cechach. Jak sama przyznała niepowodzenia były dla niej inspiracją do stawiania sobie nowych celów, a nie poddawaniu się losowi, dlatego dziś jest taka silna. Również poczucie humoru i  dystans do siebie niezwykle pomagają jej w życiu. W czasie spotkania uczniowie zadawali pytania dotyczące warsztatu pisarza, pomysłów na napisanie  tylu książek, innych zajęć pisarki. Na wszystkie autorka odpowiadała bardzo ciekawie i wyczerpująco, żadne pytanie nie zostało bez odpowiedzi. Wszyscy byli pod wrażeniem niezwykłego uroku osobistego pisarki i łatwości radzenia sobie z młodzieżą.  Autorka opowiadała o swoich książkach  "Wszystko, tylko nie mięta"  i Bardzo biała wrona ”, „Pajączek na rowerze” i ich bohaterach.

            Każdy wyniósł  ze spotkania wiele rad życiowych, gdyż  autorka podpowiadała jak sobie radzić w domu, w szkole, na randkach, uczniowie poznali także znaczenie takich słów jak aparycja, atrybut.

            Na zakończenie w ramach podziękowania Pani Ewa otrzymała kwiaty  za wspaniałe, interesujące spotkanie i udzielenie wielu cennych rad.

            Opis: Podobny obraz Po spotkaniu wszyscy chętni mogli nabyć książki autorki z jej autografem i dedykacją oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarką.

          • ŚLUBOWANIE KLAS I

          • 12 października 2018 roku był to dzień niezwykle ważny w żuciu naszych najmłodszych uczniów, to dzień  ślubowania. Już o godzinie 12 na sali gimnastycznej  zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów klasy I.

            Sala wyglądała uroczyście , wspaniałą dekoracje przygotowała Pani Anna Panasiuk.  Wszystkich serdecznie powitała Pani  Dyrektor.

            Całość, jak na tak ważne wydarzenie, rozpoczęła się od zatańczenia poloneza przez uczniów z grupy tanecznej z klas I-III. Dzieci prezentowały się bardzo dostojnie i poważnie , dostały ogromne brawa.

            Następnie uczniowie z klasy VII a wystąpili z inscenizacją z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela. Choć inscenizacja  była trochę humorystyczna , to zwracała uwagę na najważniejsze wartości w szkole jakim jest nauka i  szacunek.  Niektóre propozycje uatrakcyjnienia procesu lekcyjnego przedstawione przez uczniów były nie z tego świata, no cóż marzyć każdy może!

            Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie  uczniów klas I, zaprezentowali  swoje umiejętności, które przygotowały pod czujnym okiem swojej wychowawczyni Pani Jolanty Zadrożnej. Pięknie  recytowali   wiersze i  śpiewali piosenki. Wiersze były o szkole i nauce. Dzieci przekonały wszystkich, że podoba im się szkoła i nauka, są bardzo dumne z tego, że zostali uczniami, mogą zdobywać wiedzę  i poznawać  otaczający świat. Udowodniły, że są pracowite i odważne, i zasługują na miano ucznia.

            Po wprowadzeniu sztandaru i złożeniu ślubowania na sztandar, Pani Dyrektor Bożena Konieczka pasowała każdego pierwszaka na ucznia, a Pan Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk wręczał im  upominki w postaci plecaków. Następnie zaproszeni goście zabierając głos życzyli uczniom wielu sukcesów , a nauczycielom satysfakcji zawodowej i cierpliwości. Na zakończenie  Pani Dyrektor Bożenie Konieczka i Pani Wicedyrektor Wiesławie Gmur  podziękowali rodzice klas I wręczając  im bukiety róż.

            Życzymy najmłodszym uczniom wiele zapału do nauki i radości z jej zdobywania.

          • Wycieczka do Warszawy

          • Wczesnym rankiem, gdyż o 5.00 nad ranem, w całkowitych ciemnościach wyruszyliśmy do stolicy 24 października 2018 roku. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy V a, V b , VI, VII b, VIII szkoły podstawowej oraz III a i III b gimnazjum, w sumie 42 osoby. Opiekowali się nimi p. Ewa Zając (kierownik wycieczki), p. Barbara Rydz, p. Elżbieta Ciuchaj, p. Adrian Tokarski oraz pilot wycieczki- pan Wojciech.

            Rozpoczęliśmy dość słodko, ponieważ pierwszym punktem programu był pobyt w pijalni czekolady E.Wedla. Mogliśmy tam skosztować pysznej i ciepłej czekolady, w międzyczasie usłyszeć, jak powstaje ten przysmak, jakie są jego rodzaje (czekolada, gorzka, mleczna, biała..:). Po degustacji brązowego napoju przyszedł czas na ozdabianie pierników białą czekoladą. Niektórzy wykazali się zdolnościami cukierniczymi. Na koniec wizyty w pijalni czekolady każdy z uczniów otrzymał batonik. Ponadto mogliśmy zrobić zakupy  w firmowym sklepie Wedla, ale ceny były tak wysokie, że większość podeszła bardzo powściągliwie do kupna jakichkolwiek słodyczy.

            Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostaliśmy tam podzieleni na dwie grupy- starszą i młodszą. Przewodnicy z wielkim zaangażowaniem opowiedzieli nam tragiczną i bardzo bolesną historię Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia1944 roku i skończyło się klęską 2 października 1944 roku. Oglądaliśmy i odczuwaliśmy atmosferę tamtych dni (multimedialne ekspozycje muzealne), które na początku obfitowały w wielką nadzieję na wyzwolenie spod znienawidzonej okupacji niemieckiej. Niestety,  co dziesiąty powstaniec był uzbrojony, a tak oczekiwana pomoc ze  strony Sowietów nie nadeszła. Powstańcy pomimo swojej heroiczności nie zdołali pokonać wroga. Warszawa tuż po upadku powstania została prawie całkowicie wyburzona, co mogliśmy oglądać w przejmującym filmie- Miasto ruin.

            W nastroju zadumy udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie odbyła się gra uliczna pt. „Warszawa Niepodległa”. Pilot wycieczki rozdał nam karty pracy i w grupach rozwiązywaliśmy zadania dotyczące różnych miejsc na Starym Mieście. Byliśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika, przy pałacu prezydenckim, na placu Zamkowym, przy bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, przy pomniku Syrenki warszawskiej oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dosyć energicznie rozwiązywaliśmy powyższe zadania, które wymagały od nas spostrzegawczości, logicznego myślenia i kreatywności. Wszystkie rozwiązania zadań wiązały się z  Warszawą niepodległą. Aura tego dnia nam nie sprzyjała, gdyż było zimno i wietrznie, więc po intensywnym spacerze udaliśmy się na ciepły posiłek    do Złotych Tarasów. To był nasz ostatni przystanek w Warszawie, którą opuściliśmy około godz. 17.00. Do Kobylan dotarliśmy szczęśliwie około godz.21.00.

            Wyjazd był udany, a wszyscy  jego uczestnicy zgodnie twierdzili, że wizyta  w Muzeum Powstania Warszawskiego zrobiła na nich największe wrażenie.

            Ewa Zając

          • Próbna ewakuacja

          •  

            W naszej szkole dużą uwagę poświęca się bezpieczeństwu, dlatego w dniu 02 października 2018 roku na czwartej jednostce lekcyjnej  wszyscy usłyszeli trzy dzwonki-sygnał do opuszczenia szkoły. Rozpoczęła się próbna ewakuacja. Z klas nauczyciele  wyprowadzili  uczniów, robili to bardzo sprawnie i już po kilku minutach szkoła była opustoszała, a uczniowie  zgromadzili się w bezpiecznym miejscu na boisku szkolnym. Do budynku weszli strażacy i mogli swobodnie przystąpić do swoich działań -  gaszenia ognia w sali nr 10, gdyż takie zgłoszenie otrzymali. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, zagrożenie zostało zlikwidowane, a uczniowie byli bezpieczni.

            Strażacy pokazali młodszym uczniom działanie wozu strażackiego, omówili, w jaki sposób należy zachować się w sytuacji zagrożenia, przypomnieli numery alarmowe. Potem była największa frajda dla najmłodszych, mogli wejść do wozu strażackiego, niektórym pozwolono na włączenie syreny alarmowej. Dzieci dosłownie oblegali dwa wozy biorące udział w akcji, Panowie strażacy wykazali się ogromną cierpliwością i wielokrotnie tłumaczyli, jak działają poszczególne urządzenia i w jaki sposób jadą „na akcję”. Po zaspokojeniu dziecięcej ciekawości, zadowoleni wrócili do klas na dalsze zajęcia.

            Takie działania przyczyniają się do wyrabiania nawyków  prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia.